Ubytovanie v Olomouci - hotely a penzióny v Olomouci a okolí

Olomouc - informácie o meste

Takmer centrálne mesto Moravy je významné svojou históriou, ale i svojimi turistickými cieľmi. V tomto 100-tisícovom meste sa nachádza starobylá Univerzita Palackého, Olomouc je teda  i  študentským centrom.

História mesta Olomouc

Olomouc vznikol v 10. storočí a už v roku 1253 sa stáva kráľovským mestom. Mesto je spojené s udalosťou zavraždenia kráľa Václava III. a vymretím Premyslovcov. Mesto Olomouc sa stalo i   významným jezuitským centrom. V roku 1573 tu  bola založená Univerzita Císara Františka, ktorá v súčasnej dobe nesie názov Palackého univerzita. Z histórie mesta Olomouc môžeme spomenúť i významnú udalosť z roku 1823. V tomto roku bola arcibiskupovi Rudolfovi Habsburskému venovaná  zhudobnená liturgická pieseň Missa solemnis D dur od Ludwiga van Beethovena.

Architektonické pamiatky

Olomouc sa pýši niekoľkými fontánami, ktoré boli vystavané od 17. až do 21. storočia. V historickej časti mesta sa nachádza jedna z najnovších fontán 21. storočia, Ariónová fontána. Z roku 1683 od sochára Michaela Mandíka a kamenára Václava Schülera môžete obdivovať Neptúnovú fontánu. Dominantou Olomouca sa však stal Sloup Nejsvětější trojice, ktorý je pamiatkou UNESCA a jeho vysvätenia sa zúčastnila cisárovná Mária Terézia i manžel František I. Lotrinský. K pamiatkám neodmysliteľne patrí Katedrála Sv. Václava, ktorá je vidieť už pri vstupe do mesta. Olomouc je významným cirkevným mestom, vzhľadom k tomu, že sa tu nachádza arcibiskupský palác, arcidiecézne múzeum či románsky biskupský palác.
 

Kultúra a šport v Olomouci

Vo voľnom čase môžete navštíviť Vlastivedné múzeum Olomouc, múzeum moderného umenia alebo botanickú či zoologickú záhradu. Z kultúrnych akcií môžeme uviesť Moravské divadlo, Múzeum umenia či Moravskú filharmóniu Olomouc.
Milovníci športu si tiež prídu na svoje. V Olomouci sa nachádza aeroklub, dva golf-kluby a dve kúpaliská. Olomouc sa pýši aj  niekoľkými jazdeckými klubmi.

Zaujímavosti v okolí Olomouca

Mesto Olomouc ponúka niekoľko tipov na príjemne strávené výlety. Hrad Bouzov patrí k najkrajším hradom z celej Českej republiky, navštíviť môžete zámky Náměšť na Hané, či hrad Šternberk alebo Sovinec. Okolie mesta Olomouc je popretkávané radou kvapľových jaskýň ako  sú napr. Mladečské a Javořické jaskyne. V neďalekom meste Boskovice môžete navštíviť zámok, jaskyňu Blanických rytierov, židovské mestečko, alebo príjemne stráviť deň  vo westernovom mestečku, kde sa uskutočňujú westernové predstavenia.